Αγκαλιά με την Α2 o Ερμής Σχηματαρίου!

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Αγκαλιά με την Α2! Ερμής Σχημ.-Αίολος Τρικάλων 85-66

Ο Ερμής Σχηματαρίου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής, σάρωσε με τον Αίολο Τρικάλων, κάλυψε και το -4 του πρώτου γύρου και είναι πλέον αγκαλιά με την Α2!

Η ομάδα του Οικονόμου έπαιξε ολοκληρωτικό μπάσκετ από το τέλος της τρίτης περιόδου και μετά, μετατρέποντας ένα ντέρμπι με κακές συγκυρίες μέχρι τότε (46-53), σε ένα μεγάλο θρίαμβο, έχοντας τρέξει ένα φοβερό και τρομερό 29-2 (!) που τον έφερε στο 35′ μπροστά με 75-55!!!

Πολύ καλό το ματς στην αρχή του, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Ο Ερμής ξέφυγε για πρώτη φορά με 14-8, για να απαντήσει ο Αίολος με ένα σερί 0-7 για το 14-15 και το δικό του προσπέρασμα. Γρήγορα όμως ο Ερμής πήρε και πάλι την πρωτοπορία και ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό έφτασε στο 24-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η β’ περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για τον Ερμή, που δεν είχε λύσεις στην επίθεση για να πετύχει ο Αίολος ένα επιμέρους 0-6 και να προηγηθεί στο 14′ με 24-25. Τη λύση έδωσε ο Δημητριάδης με γκολ-φάουλ (27-25), αλλά και πάλι ο Αίολος αντέδρασε ξεφεύγοντας με 27-33. Ο Ερμής βρήκε λύσεις στο φινάλε του πρώτου μέρους, έπαιξε πολύ καλή άμυνα και έκλισε το πρώτο μέρος οριακά μπροστά στο σκορ με 37-36!

Τα Τρίκαλα με πολύ καλό μπάσκετ στη γ’ περίοδο έδειξαν προσωρινά να έχουν τον έλεγχο του ντέρμπι όταν προηγήθηκαν με 46-53 στο 28’ με μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια.

Τρομερό σερί την κατάλληλη στιγμή!

Η απάντηση του Ερμή όμως να είναι άμεση στο κρισιμότερο σημείο του ντέρμπι. Αρχικά με σερί 6-0 μείωσε στον πόντο (52-53), ενώ με καλάθι του Καρακωσταντάκη προσπέρασε με 54-53, για να ακολουθήσει τρίποντο και φάουλ του Καρακατσάνη στην εκπνοή του τρίτου 10λεπτου για το 58-53 με το σερί στο 12-0!

Ο Ερμής πήγε στο +10 (65-55) για πρώτη φορά με τρίποντο του Δημητριάδη αλλά και στο +16 (71-55), με νέες τρίποντες βόμβες αυτή τη φορά από τους Ζαρμακούπη και Καρακατσάνη, ενώ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Καρακατσάνη και ντράϊβ του Καρακωνσταντάκη το σκορ πήγε στο 75-55 με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 29-2!

Τελικά, ο Ερμής επικράτησε με 85-66 ολοκληρώνοντας ένα θριαμβευτικό β’ ημίχρονο, που τον έφερε πλέον μια ανάσα από το όνειρο της ανόδου στην Α2!

Διαιτητές του ντέρμπι ήταν οι Ζακεστίδης-Μηλαπίδης-Μαρτινάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 37-36, 60-53, 85-66.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Κυριακόπουλος 9 (1), Καρακατσάνης 12 (2), Μπόρσης, Ζαρμακούπης 21 (3), Χατζηγιαννάκης, Καλημέρης 4, Βεσκούκης 10, Καρακωνσταντάκης 11, Χάλιος, Δημητριάδης 15 (2), Μπακέας 3 (1), Ζορμπάνος.

ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Φόρος): Μόσιαλος 10, Παππάς 9 (1), Ευαγγελακόπουλος, Κολότσιος, Τσιγγενόπουλος 2, Μοσχόπουλος, Ιωάννου 12 (4), Ψύρρας 2, Θέος 8 (2), Δέσπος 23.